Provoz ukončen

Vážení hosté a příznivci zdravé stravy.
Ukončujeme provoz bistra ke dni 01.01.2019.
Všem Vám děkujeme za společnou cestu zdravou stravou
a přejeme Vám pohodový život.

O Raw Food

Více o

Raw Food

Raw Food

Raw food (jinak živá, syrová strava) je čistě přírodní a čerstvá rostlinná strava. Skládá se z čerstvého ovoce a zeleniny (v našem případě bio nebo bez chemického ošetření), ořechů, semen, sušeného ovoce, mořských řas, některých luštěnin (fazole, hrách, cizrna) a z dalších nezpracovaných organických surovin. Je to strava bez konzervantů, stabilizátorů, barviv, umělých dochucovadel, lepku, přidaného cukru, živočišných produktů a všeho co negativně působí na náš organismus.

Raw food je plná životně důležitých enzymů, vitamínů, minerálů, proteinů a vlákniny. Veškerá raw jídla a nápoje jsou upravovány maximálně do teploty 42°C, aby se tyto důležité látky zachovaly v maximální možné míře (enzymy potřebné k trávení, stejně jako vitamíny a některé minerály se při zahřátí nad 42°C ztrácejí nebo jsou úplně zničeny).

Raw food není dieta, je to způsob života.

Příprava jídel: Některá jídla jsou jednoduchá na přípravu, jiná vyžadují větší časovou náročnost a plánování. Některá semínka a zrna se namáčejí a posléze nechávají klíčit, aby se v nich probudil život a také se usnadnilo jejich trávení. Právě máčením se v ořechách a semenech aktivují životadárné enzymy. Různé druhy ořechů a semen vyžadují rozdílnou dobu máčení a klíčení. Kromě máčení se suroviny krájí, sekají, mixují nebo suší ve speciální sušičce maximálně do teploty 42°.

Ze zdravotního hlediska má raw food oproti vařené stravě nezpochybnitelné výhody:

 • Cítíte více energie, nejste unavení (tělo nepotřebuje tolik energie k trávení), máte kvalitnější a kratší spánek (tělu stačí kratší čas na regeneraci), ráno se necítíte unavení, máte čistší mysl a lépe se soustředíte.
 • Zlepšení imunitního systému, tělo má více energie na obranu před nemocemi.
 • Tělo projde tzv. detoxem, tedy začne se samo postupně zbavovat odpadních a škodlivých látek (toxinů), které se v těle za dlouhou dobu nastřádaly. Následně pocítíte přibývající energii, zlepšení zdravotního stavu, zažívání, vymizení alergií, čistší pleť, ubývání tukových zásob a zmizení celulitidy.
 • Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, posiluje imunitní systém, zvyšuje mentální soustředění a přináší pozitivní náladu.
 • Bohatá na antioxidanty, které bojují proti stárnutí a neutralizují volné radikály.
 • Odkyseluje organismus.
 • Syrová strava je zvláště přínosná při obezitě, srdečních onemocněních, cukrovce a rakovině a zmenšuje riziko propuknutí těchto nemocí.

Není nutné jíst 100 % syrovou stravu, ale čím více ji jíte, tím lépe pro vás a vaše zdraví.

Organické jídlo je výživově hodnotnější než běžné jídlo či jídlo průmyslově zpracované. Enzymy potřebné k trávení jsou citlivé na teplo a ničí se při tepelné úpravě nad 42°C – tělo je tak nuceno více pracovat, aby vařené jídlo strávilo – to mimo jiné urychluje stárnutí. Jedním z důvodů, proč se necítíte unavení (naopak můžete pociťovat nával energie), když jíte syrovou stravu je ten, že vaše tělo nepotřebuje tolik energie a času na její trávení. Trávení je požírač energie pro tělo číslo 1.

Živiny a raw food

Mohlo by se zdát, že v raw food chybí potřebné bílkoviny (proteiny), když neobsahuje živočišné produkty a maso. To by byla mylná představa. Nejen maso obsahuje proteiny, ale dokonce i rostliny. Rostlinná strava obsahuje mnoho vysoce kvalitních proteinů, které tělo lépe tráví a zužitkovává, než proteiny živočišné. Protein je obsažen v zelenině, ovoci, ořechách, semínkách (hlavně v konopném), luštěninách, mořských řasách a především v zelených listových salátech a kapustě.

Sacharidy jsou obsaženy především v ovoci, škrobové zelenině a luštěninách.

Také tuky obsažené v živé stravě jsou extrémně nápomocné. Tzv. „dobré tuky“ můžeme najít v avokádu, ořechách, semínkách, zastudena lisovaném olivovém oleji, kokosovém a kakaovém máslu.

Příklad jednoduchého denního menu:

 • Snídaně – granola zalitá mandlovým mlékem/ zelené smoothie
 • Svačina – semínková tyčinka s rozinkami
 • Oběd – cuketové lasagne
 • Svačina – mandlový chléb s kešu sýrem/guacamole s krekry
 • Večeře – špagety z červené řepy s mandlovou chilli omáčkou